تبلیغات
parsiboy - تفاوت بین WCDMA و GSM در گوشی های اندروید در چیست ؟
 

بزرگترین فروشگاه شیرازیان

چهارشنبه 21 مهر 1395

تفاوت بین WCDMA و GSM در گوشی های اندروید در چیست ؟

نویسنده: پسر پارسی   طبقه بندی: تکنولوژی، 

مقایسه 2G و 3G و مقایسه GSM و WCDMAبه تازگی با توجه به فعال شدن سرویس 3G شرکت همراه اول تصمیم گرفتم از این تکنولوژی استفاده کنم ، روزهای اول مشکلی با استفاده از این سرویس نداشتم تا اینکه متوجه شدم تماس های بسیاری بصورت Missed Call برای من پیامک می شود و متاسفانه به این نتیجه رسیدم که مشکل از فعال کردن این سرویس بر روی گوشی بود و هنوز هم علت اصلی مشکل را پیدا نکرده ام ، به هر حال برای اینکه بصورت موقتی مشکل را برطرف کنم بر حسب یک جستجوی ساده متوجه شدم که اگر در گوشی های اندرویدی حالتNetwork Mode در قسمت Mobile Data ی خود را روی GSM قرار بدهم مشکلم برطرف می شود اما برای من جالب بود که تفاوت دو حالت Network Mode ای که به شکل GSM و WCDMA در اینجا وجود داشتند در چیست و به همین دلیل تصمیم گرفتم در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران این مطلب را بنویسیم و در اختیار دوستان قرار بدهم ، امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.مقایسه GSM و WCDMA


WCDMA مخفف کلمات Wideband Code Division Multiplexing Access است و در کنار GSM به عنوان دو تکنولوژی برای استفاده در ارتباطات موبایل مورد استفاده قرار می گیرند . تفاوت بین اینها در این است که GSM یک تکنولوژی نسل دومی یا 2G است و WCDMA یک تکنولوژی جدیدتر نسل سومی یا 3G به حساب می آید. خواه ناخواه همه کشورهای دنیا از جمله کشور عزیزمان ایران بایستی از تکنولوژی های قدیمی تر به سمت تکنولوژی های جدید WCDMA حرکت کنند اما این حرکت در حال حاضر به کندی و با کیفیت نامطلوبی انجام می شود . دیر یا زود تکنولوژی GSM توسط WCDMA جایگزین خواهد شد و تکنولوژی GSM تبدیل به یک تکنولوژی Backup یا پشتیبان برای ارتباطات اینترنتی محسوب خواهد شد. با توجه به این گفته حتما متوجه شده اید که GSM به زودی از مدار به کلی خارج خواهد شد و جای خود را به WCDMA می دهد ، اما در حال حاضر همچنان تکنولوژی GSM بیشترین مورد استفاده در دنیا را دارد.

مقایسه GSM و WCDMA


مهمترین دلیلی که شرکت های ارتباطاتی زیرساخت با پیاده سازی تکنولوژی های جدید دارند و نمی توانند به سرعت آنها را پیاده سازی کنند تفاوت بین فرکانس های مورد استفاده در این تکنولوژی ها است و مهمترین دلیل آن هم این است که گوشی هایی که از GSM به تنهایی استفاده می کنند نمی توانند با تکنولوژی WCDMA ارتباط برقرار کنند و این عمل بصورت عکس نیز قاعدتا وجود دارد. برای مقابله با این مشکل شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند کاری کرده اند که گوشی های آنها بتوانند همزمان با چند فرکانس مختلف کار کنند ، آنها می توانند همزمان به شبکه های 2G و 3G متصل شوند . این باعث می شود که مطمئن باشیم گوشی های آنها تقریبا با همه شبکه ها و در تمامی مناطق دنیا می تواند با شبکه ارتباط برقرار کند. شرکت های تلکام باید تکنولوژی WCDMA را بر روی بستر موجودی که بر روی آن تکنولوژی GSM هم وجود دارد پیاده سازی کنند تا بتوانند خدمات 3G را به درستی ارائه دهند ، اما همچنان در این میان هماهنگی گوشی های قدیمی با تکنولوژی های جدید WCDMA کار دشواری است که بعضا برخی گوشی ها برای برقراری ارتباط با شبکه ها دچار مشکل می شوند.

امروزه تقریبا اکثر گوشی های هوشمندی که به بازار ارائه می شوند از تکنولوژی WCDMA پشتیبانی می کنند ، اما همچنان دستگاه های قدیمی هم هستند که از WCDMA پشتیبانی نمی کنند ، زمانیکه قصد خرید یک گوشی تلفن همراه را دارید حتما مشخصات آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که از WCDMA پشتیبانی می کند و همچنین فرکانس های مربوط به آن در منطقه ای که شما زندگی می کنید وجود داشته باشد و توسط سرویس دهنده موبایل شما پشتیبانی می شود. اینکار در واقع برای مطمئن شدن از این است که کلیه امکانات در شبکه های تلفن همراه کشور شما پشتیبانی می شود ، در خصوص تفاوت بین شبکه های 3G و 4G هم می توانید به مطلب قبلی بنده با عنوان مقایسه شبکه های تلفن نسل سوم و چهارم در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران اطلاعات خوبی در این خصوص بدست بیاورید ، امروزه حتی شبکه هایی که از GSM پشتیبانی نمی کنند به سمت این رفته اند که از WCDMA و تکنولوژی های 3G پشتیبانی کنند. دیر یا زود شبکه های نسل قدیمی تری مثل GSM ، CDMA و EV-DO جای خود را به شبکه هایی با تکنولوژی WCDMA می دهند که البته با پیشرفت کردن تکنولوژی 4G این نسل هم در آینده ای نه چندان دور از ما جدا می شود. بنابراین بصورت خلاصه می تواند مطلب بالا را بصورت زیر بیان کرد :

 1. WCDMA یک تکنولوژی 3G است در حالیکه GSM یک تکنولوژی 2G
 2. GSM به مرور زمان جای خود را به WCDMA خواهد داد
 3. در حال حاضر بیشترین استفاده از GSM است تا WCDMA
 4. GSM و SCDMA از فرکانس های ارتباطی متفاوتی استفاده می کنند
 5. سرعت ارتباطی WCDMA قطعا خیلی بیشتر از GSM است. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

ارسال به: Balatar Twitter Facebook Addthis to other


نویسندگان

نظرسنجی

  درصورتی که شرایط مهاجرت را داشته باشید ایا از ایران میروید؟
 • ابر برچسبهاآمار وبلاگ

 • کل بازدید : 0
 • بازدید امروز :1
 • بازدید دیروز : 8
 • بازدید این ماه : 1
 • بازدید ماه قبل : 6
 • نویسنده : پسر پارسی
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

پکیج اموزش تصویری بورس از مبتدی تا پیشرفته بزرگترین فروشگاه شیرازیان