تبلیغات
parsiboy - پناهگاه وفا، مرکزی بالقوه برای نگهداری حیوانات بی پناه
 

بزرگترین فروشگاه شیرازیاندر میان نور خورشید و در میان تپه های کشت زر در هشتگرد به پناهگاهی می رسیم که پناهی است برای سگ هایی که از قدیم دوست انسان ها بوده اند، سگ هایی که  ملتمسانه به بازدیدکنندگان چشم می دوزند و گاها" آنها را همراهی می کنند تا مورد نوازش های آنان قرار گیرند.

وارد پناهگاه که می شوی بیش از 300 سگ وجود دارد، سگ هایی که به دلایل ناملایمتی و نامهربانی صاحبانشان رها شده و توسط این مرکز جمع آوری و نگهداری می شوند. در اینجا دوستداران حیوانات بدون هیچ چشم داشتی و داوطلبانه گرد هم آمده اند تا به این موجودات ثابت کنند که همۀ انسانها آزار دهنده نیستند.

پناهگاه وفا در سال 1382 به عنوان اولین پناهگاه حیوانات در ایران و با هدف " كمك كردن و پناه دادن به حیوانات آسیب دیده و بی پناه " شروع به كار كرده است.

پناهگاه وفا یك سازمان خیریه غیر دولتی است كه فقط به كمك های مردمی و خدمات داوطلبانه اتكا دارد که در حاشیه شهر جدید هشتگرد و در فاصله یك ساعت و نیمی غرب تهران در جاده قزوین قرار دارد.

در حال حاضر، این پناهگاه زیر نظر آقای علی ثانی اداره می شود و گروهی از داوطلبان فداكار و صمیمی و دامپزشكان دلسوز و مهربان خدماتشان را به این مركز هدیه كرده اند.


مجوز فعالیت پناهگاه وفا


 

برای اینکه از شرایط پناهگاه با خبر شویم با چند تن از کارمندان این پناهگاه گپی دوستانه و البته واقع بینانه انجام دادیم.

صفورا اسکندری داوطلب آزاد نزدیک به 1 سال است که کارش را در این پناهگاه شروع کرده و در حال حاضر مسئول آموزش به سگ ها در این مرکز است.

اسکندری در پاسخ به سوالات خبرنگار کرج رسا اینگونه اظهار داشت: مهربانی صرفا" به انسان ها تعلق ندارد، مهربانی به حیوانات و حتی به گیاهان هم تعلق دارد و همه مخلوقات به محبت نیاز دارند. بازدید و استقبال مردم از این مکان خوب است و ما امیدواریم این بازدیدها باعث بالا رفتن سطح فرهنگ مردم در برخورد با حیوانات باشد.


وی تصریح کرد: این پناهگاه یک مکان شخصی است و توسط کمک های مردمی اداره می شود و هیچ ارگان دولتی به این مکان و امثال آن رسیدگی نمی کند.

این داوطلب در پایان گفت: در اینجا هم بهداشت سگ ها کاملآ رعایت می شود، از کسانی که قصد داوطلب شدن جهت کمک دارند اما بابت بیمار شدن نگران هستند این اطمینان رو می دهیم که تمام اصول ایمنی و بهداشتی در این مکان بطور کامل رعایت می شود.ارینا دختری با ملیت استرالیایی که به صورت داوطلب آزاد در این پناهگاه مشغول بود در پاسخ به سئوالات خبرنگار کرج رسا گفت: پدر و مادر من هر دو استرالیایی هستند؛ من در دانشگاه مطالعات خاورمیانه خوانده ام و اکنون برای یادگیری زبان فارسی به ایران آمده ام.

وی افزود: من عاشق حیوانات هستم و مادرم نیز در استرالیا در یکی از مراکز نگهداری حیوانات مشغول به کار است و من هم از این طریق با نگهداری حیوانات آشنا هستم. امروز برای نخستین بار است که به این پناهگاه آمده ام.

تارا واسقی داوطلبی که امروز به همراه دوستش برای بار اول در این پناهگاه حضور پیدا کرده بود در پاسخ به خبرنگار کرج رسا گفت: من مدیریت حیوانات خوانده ام و برای پروژۀ درسی خود از طریق اینترنت با این پناهگاه آشنا شدم. پدرم ایرانی است و مادرم ایرلندی و برای همین ایران را برای پروژۀ درسی ام انتخاب کرده ام. خوشحالم چون شاهد هستم که رسیدگی در اینجا در سطوح کشورهایی همچون ایرلند و آمریکاست.


خانم اکبرپور که یکسال است در جمع یاران پناهگاه وفا می باشد  سخنان خودش را اینگونه آغاز کرد؛ این پناهگاه با کمک و حمایت های مردم اداره می شود و اگر مردم و مدیر این پناهگاه نباشند چه اتفاقی می افتد، چرا مسئولین هیچ کمکی به این مراکز نمی کنند؟

وی افزود: این حیوانات بی آزار هستند، پس مردم حداقل از آزارشان دست بردارند. از مسئولین هم می خواهیم که حداقل جلوی آزار این حیوانات را با فرهنگ سازی بگیرد.

ایلیا یکی از داوطلبین قدیمی این مرکز گفت: این موسسه در سال 1382 تآسیس شده و در سال 1384 ثبت گردید، در طی این سالها بخش های مختلف به آن اضافه شد. اکثر کارمندان این پناهگاه به صورت داوطلب هستند به غیر از تعدادی که باید به صورت شبانه روز اینجا حضور داشته باشند. جمع آوری این سگ ها در سطح شهرها از طریق مردم صورت می گیرد؛ به این صورت که اگر سگی را ببینند که بیمار است یا مورد آزار قرار گرفته است به اینجا آورده می شود، یا از طریق "وبگاه رسمی پناهگاه وفا" با ما تماس می گیرند.

وی افزود: ما در این پناهگاه 1 دامپزشک و 1 جراح داریم، سگ ها در بدو ورود مورد معاینه قرار می گیرند، حتی در صورت سلامت هم قرنطینه می شوند، واکسیناسیون و انگل زدایی و عقیم سازی می شوند، سپس وارد گله می شوند؛ ابتدا در روز 1 ساعت در گله قرار می گیرند تا سگ های دیگر با سگ جدید آشنا بشوند تا مورد حمله و آزار قرارش ندهند.

ایلیا تصریح کرد: برای واگذاری سگ ها ما اصولی را در نظر می گیریم، ابتدا محل نگهداری داوطلب پذیرش را کنترل می کنیم، سپس استانداردها را برایشان توضیح می دهیم، سپس سگ را به صورت امانت نزدشان می سپاریم، اگر اصول را رعایت کنند سگ واگذار می شود و اگر رعایت نشود یکبار تذکر داده می شود و بار دوم سگ برگردانده می شود.

این داوطلب ادامه داد: متآسفانه مسئولین هیچ توجهی ندارند، حتی ما طرحی را به نام طرح ABC  که در کشورهای خارجی اجرا می شود را ترجمه کردیم و به چند مرکز شهرداری فرستادیم که طبق این طرح سگ زنده گیری می شود عقیم سازی، واکسیناسیون و رهاسازی می شود، که با این کار زاد و ولد کنترل و نسل منقرض نمی شود، که شهرداری ها هیچ توجهی نکرده و حتی حاضر به گوش دادن هم نشدند!

ایلیا افزود: رسیدگی به حیوانات در ایران زیر خط استاندارد است و ما در اینجا سعی کردیم حداقل استانداردهای بین المللی را رعایت کنیم. موفقیت مان در حدی بوده که چند موسسۀ بین المللی از پناهگاه وفا الگو برداری کرده اند.

ایلیا در پایان افزود: مردم برای همکاری با ما می توانند وارد سایت ما بشوند، فرم همکاری را مطالعه و کارهایی که قادر به انجامش هستند ذکر کنند؛ داوطلب ها نترسند چون بیماری بین سگ و انسان کم است و قابل درمان و پیشگیری، که تمام سگ های این پناهگاه فاقد هر گونه بیماری هستند.

به این پناهگاه ها سری بزنید تا شاهد بی مهری همجنسان خودمان باشیم، کمک حتی یک نفر از ما هم می تواند امید بخش باشد.

حساب بانکی در ایران

شماره حساب ما در ایران:

نام صاحبان حساب: خانمها فرح آذری و زهره روح الامینی

بانک پارسیان، شعبه ظفر، کد شعبه 1026

حساب بانکی‌:

800-1245899-7

کارت شتاب:

6221-0610-6689-8331

لطفا پس از واریز وجه شماره رسید را  از طریق  فرستادن پیام کوتاه به خانم فرح آذری به شماره

+98 912 389 6827

اعلام فرمائید تا امکان تشکر و پیگیری بانکی‌ میسر شود

باتشکر. 

ارسال به: Balatar Twitter Facebook Addthis to other


نویسندگان

نظرسنجی

  درصورتی که شرایط مهاجرت را داشته باشید ایا از ایران میروید؟
 • ابر برچسبهاآمار وبلاگ

 • کل بازدید : 0
 • بازدید امروز :1
 • بازدید دیروز : 8
 • بازدید این ماه : 1
 • بازدید ماه قبل : 6
 • نویسنده : پسر پارسی
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

پکیج اموزش تصویری بورس از مبتدی تا پیشرفته بزرگترین فروشگاه شیرازیان