تبلیغات
parsiboy - کشف اطلاعات جدیدی در مورد ارامگاه کوروش
 

بزرگترین فروشگاه شیرازیان

پنجشنبه 7 آبان 1394

کشف اطلاعات جدیدی در مورد ارامگاه کوروش

نویسنده: پسر پارسی   طبقه بندی: مطالب خواندنی، 

http://gallery.memarfa.com/wp-content/uploads/2014/03/375650_502258616457723_127287952_n2.jpg
چندی پیش در پی توافقات صورت گرفته با یک هیئت ایتالیایی، بنا شد این هیئت مطالعاتی را با همکاری کارشناسان ایرانی بر روی آرامگاه کوروش و اتاق آرامگاه انجام دهند.
پاسارگاد، آرامگاه کوروش بزرگ

پاسارگاد، آرامگاه کوروش بزرگ

بر این اساس مطالعات آغاز شد و هم‌اکنون کارشناسان مربوطه به نتایجی نیز دست‌یافته‌اند. این نتایج در حوزه رنگ اتاق داخلی آرامگاه و همچنین سنگ‌های بنا است.حمید فدایی از اجرای طرح مطالعاتی کارشناسان ایران و ایتالیا در فضای داخلی اتاقک آرامگاه کوروش خبر داد و به خبرنگار مهر گفت: هیئت ایتالیایی از اواخر سال گذشته دو تا سه نوبت برای انجام مطالعات در این مجموعه به پاسارگاد سفر کردند.

وی در خصوص اهداف حضور این هیئت در ایران بیان کرد: یکی از موارد بسیار مهم بعد از حفاظت از آرامگاه و محوطه مجموعه، مطالعات پیرامون بازشناسی لایه‌های داخل اتاقک آرامگاه کوروش در یک فرآیند دو هزار و ۵۰۰ ساله است.فدایی بابیان اینکه مقبره در دوره‌های مختلف با تغییراتی روبه‌رو بوده، بیان کرد: آرامگاه در دوره‌ای به مسجد مادر سلیمان تبدیل‌شده و حک شدن محراب بر دیواره داخلی اتاقک نتیجه مداخلات این دوره است. همچنین لایه‌های متعددی در اتاقک آرامگاه وجود دارند که گاه مشتمل بر رنگ‌هایی همچون قرمز و سیاه است که احتمالاً در دوره‌های پس از ساخت و پس از تغییر کاربری اتاقک اجراشده است. این لایه‌های بسیار ظریف که بخشی از خاطره تاریخی این اتاقک محسوب می‌شوند برای حفاظت، نیازمند مطالعات گسترده آزمایشگاهی و تاریخی هستند.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به اینکه هم‌اکنون این لایه‌های تاریخی به طور عمده با تیرگی‌های ناشی از روشن شدن شمع و آلودگی‌های ناشی از استفاده‌های بعدی از اتاقک مقبره درآمیخته‌اند، اظهار داشت: برای فهم و تفکیک هر یک از این لایه‌ها به یک بازشناسی جامع نیازمند هستیم و ازاین‌رو هیئت مشترک ایتالیایی و ایرانی مطالعات گسترده‌ای را دراین‌باره آغاز کرده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی سنگ در این مجموعه خبر داد و گفت: این آزمایشگاه و کارگاه مرمت سنگ در چارچوب تفاهم‌نامه همکاری معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور با مؤسسه عالی حفاظت و مرمت (ISCR) و وزارت میراث، فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری جمهوری ایتالیا (MiBACT) در پایگاه میراث جهانی پاسارگاد راه‌اندازی و بخش عمده‌ای از تجهیزات ضروری آن توسط کارشناسان ایتالیایی تأمین‌شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد بابیان اینکه این آزمایشگاه اولین آزمایشگاه تخصصی سنگ است، بیان کرد: با راه‌اندازی این آزمایشگاه امروزه مطالعات با تمرکز بیشتری انجام می‌شود.

وجود گسترده برخی از ترکیبات آسیب‌رسان در ساختار سنگ‌های بنا

وی در خصوص نتایج اولیه بررسی‌ها که هم‌اکنون با حضور مشترک متخصصان ایتالیایی و ایرانی در حال انجام است افزود: بخشی از مطالعات حاضر بر روی ساختار سنگ‌های مقبره و درک فرآیندهای فرسایش و تخریب آن‌ها متمرکز است. این بررسی‌ها که از سوی آزمایشگاه راه‌اندازی شده در پایگاه نیز پشتیبانی می‌شود و نشان‌دهنده حضور گسترده برخی از ترکیبات آسیب‌رسان در ساختار سنگ‌هاست.

وی بیان کرد: همچنین تا قبل از مطالعات احساس می‌شد که تیرگی رنگ‌های اتاقک مقبره به دلیل استفاده‌هایی است که در دوره‌های مختلف از بناشده اما در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌ایم که بخش عمده‌ای از رنگ‌ها مشتمل بر فن‌های نقاشی بوده که در آن دوره از آن استفاده‌شده و بخشی از سقف را پوشش داده است.

وی اظهار داشت: همه این رنگ‌ها و لایه‌های ظریف موجود در اتاقک مقبره را باید برای نسل‌های آینده حفاظت کرد. فدایی اظهار داشت: با انجام بررسی‌های دقیق‌تر می‌توان نتایج کامل‌تری از مطالعات را در آینده اعلام کرد.

ارسال به: Balatar Twitter Facebook Addthis to other


نویسندگان

نظرسنجی

  درصورتی که شرایط مهاجرت را داشته باشید ایا از ایران میروید؟
 • ابر برچسبهاآمار وبلاگ

 • کل بازدید : 0
 • بازدید امروز :1
 • بازدید دیروز : 8
 • بازدید این ماه : 1
 • بازدید ماه قبل : 6
 • نویسنده : پسر پارسی
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

پکیج اموزش تصویری بورس از مبتدی تا پیشرفته بزرگترین فروشگاه شیرازیان